Ondřej Netík

Stavba hliněných domů Netík

Hliněné domy jsou poklad

út 12.6. 2024 | 17:30 - 19:30

 

Cena: 380 Kč do 2.6. 2024 | 450 Kč od 3.6. 2024 |

            550 Kč na místě

 

Ondřej Netík je stavitel přírodních domů, slámař a hlínař, spisovatel, učitel a permakulturista. Provází svépomocné stavebníky na jejich cestě, učí je a pomáhá jim. Za sebou má téměř čtyřicet přírodních domů. Stavitelství se učil od základů, vzděláním je totiž strojař. Vše to začalo jen jako brigáda za účelem naučit se postavit si dům. Při té cestě se často ptal, jakým způsobem se věci dělají. Neexistují totiž dogmatické pravdy a jediné správné postupy. "Vědět jak” je jen začátek cesty - na jejím konci je pochopení "proč” a pochopení tisíce možností a cest. Ondřej nikdy neměl k dispozici velký kapitál, ani možnost dosáhnout na půjčku. Přesto chtěl svůj dům a odmítl se smířit s tím, že jsou na něj potřeba milióny. Nejsou! Dolní cena domu je omezena pouze naší schopností se uskromnit. Skloubení permakultury a stavebnictví mu umožnilo dívat se na obydlí člověka novým pohledem.

"Stavba domu je cesta, zkouška dospělosti. Můžete si nechat dům postavit, nebo jí projít, užít si jí, a na konci stanout proměněn. Mnozí vnitřně cítíme, že stavebnictví ztratilo duši domova, srdce, stalo se businessem. I já to cítil.
Jsem buřič a odmítám cesty konzumu. Jsem permakulturista co se učí od přírody. Jsem hledač smyslu bez iluzí a klamů. Jsem muž co se raduje ze schopnosti tvořit."

Přírodní bydlení v hliněných domech, jejich výhody a pozitivní vliv na zdraví.
Ale také o přírodních hliněných omítkách a jejich vlastnostech. Kde je lze použít a jaké jsou možnosti.